Víťazmi Čajkovského súťaže v Petrohrade sa stali speváci z Ruska a Grécka

Anonim

28. júna sa stali známymi víťazi medzinárodnej súťaže Piotr Iľjič Čajkovskij, ktorá sa v Petrohrade konala už po šestnásty raz. V nominácii „Sólový spev“si prvú cenu a zlatú medailu prevzali speváci z Grécka a Ruskej federácie. Toto rozhodnutie oznámila porota súťaže bezprostredne po záverečných konkurzoch, ktoré sa konali v Mariinskom divadle na Novej scéne.

Vokalistkou z Ruska, ktorá získala prestížne ocenenie, bola Maria Barakova, ktorá má iba 21 rokov. Ide o najmladšieho účastníka súťaže, ktorému sa podarilo dostať do finále. Vzdelanie získala na Novosibirskej vysokej škole hudby, potom sa stala študentkou Ruskej akadémie hudby Gnessin. V roku 2017 sa Barakova stala výtvarníčkou programu opery mládeže vo Veľkom divadle.

Druhý víťaz poroty dostal meno Alexandros Stavrakakis. Bol vzdelaný na aténskom konzervatóriu, mohol získať štipendium Maria Callas. Hudobné vzdelanie pokračoval na Drážďanskej akadémii hudby u Matthiasa Henneberga a Ludmila Ivanovej. Od roku 2016 do roku 2018 bol Stavrakakis výtvarníkom programu pre mládež v drážďanskej opere. V tejto sezóne je členom Opernej spoločnosti Ruského veľkého divadla, respektíve je jej sólistom.

Počas záverečných predstavení hral a režíroval Mikhail Sinkevich Symfonický orchester Mariinského divadla. Členkou poroty bola tentoraz Sarah Billinghurst-Solomon, ktorá poďakovala ostatným členom poroty a organizátorom za zorganizovanie takéhoto podujatia. Počas svojho príhovoru zablahoželala laureátom súťaže. Predseda poroty hovoril aj o rozhodnutí zaviesť nové ocenenie na pamiatku vynikajúceho speváka Dmitrija Hvorostovského. Cenu, pomenovanú po ňom, teraz odovzdajú neustále nádejným mladým spevákom. Prvým majiteľom takejto ceny bol Vladislav Kupriyanov z Moskvy.

O druhom mieste v súťaži bolo rozhodnuté prisúdiť Aigul Khismatullina z Ruska a Kim Gihun z Kórejskej republiky. Dostali aj strieborný nábytok. Maria Motolygina a Migran Aghajanyan z Ruska získali tretie miesto a podľa toho aj bronzové medaily. Štvrtú cenu získali speváčka z Mongolska Ankhbayar Enkhbold, speváčka z Ruska Oksana Mayorova a speváčka z Uzbekistanu Angelina Akhmedova.